Trwa wczytywanie produktów

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób mogę złożyć zamówienie?

Aby złożyć zamówienie poprzez nasz stronę drukarni internetowej Mprint, należy przejść na stronę danego produktu, wybrać odpowiednią opcję (format, papier…

W jaki sposób mogę sprawdzić status mojego zamówienia?

Status zamówienia widoczny jest po zalogowaniu się w panelu klienta na stronie www.mprint.pl

Czy mogę usunąć/anulować zamówienie?

Jeżeli zamówienie nie zostało jeszcze opłacone to można usunąć je w panelu klienta. W innym przypadku prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta w celu zwrotu należności.

W jaki sposób mogę wgrać pliki do zamówienia?

Pliki do zamówienia można wgrać bezpośrednio przez naszą stronę lub na nasz serwer ftp

Dlaczego moje zamówienie nie jest w realizacji?

Sprawdź czy zamówienie: a) jest opłacone, b) posiada zweryfikowany plik & zaakceptowany plik

Co to jest spad?

Spad drukarski jest to obszar druku, pomiędzy linią cięcia a polem zadruku. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Wymagany spad to 3 mm.

Co to znaczy kolor 1+0, 1+1, 4+4, 4+1?

- 1+0 oznacza druk jednostronny w jednym kolorze - czarny - 1+1 oznacza druk dwustronny w jednym kolorze - czarny - 4+0 oznacza druk jednostronny w pełnym kolorze (CMYK) - 4+1 oznacza druk dwustronny przy czym strona jedna strona jest w pełnym kolorze (CMYK) a druga strona posiada tylko jeden kolor - czarny - 4+4 oznacza druk dwustronny w pełnym kolorze (CMYK na obu stronach)

Czy można wysłać projekty przygotowane w popularnych programach biurowych: Word, PowerPoint?

Nie drukujemy z takich plików. Należy taki dokument zamienić na PDF za pomocą ogólnodostępnych programów do konwersji na PDF.

Czcionki nie zamienione na krzywe

Jeśli czcionki nie zostaną zamienione na krzywe, może zdarzyć się tak, że gotowy wydruk nie będzie zgodny z oryginalnym projektem.

RGB czy CMYK?

RGB to przestrzeń barw wykorzystywana m.in. w: aparatach cyfrowych, telewizorach, monitorach, skanerach itp. Na maszynach offsetowych druk odbywa się poprzez mieszanie 4 podstawowych kolorów CMYK . Dlatego właśnie pliki do druku należy przygotować w przestrzeni barwnej CMYK. Jeśli używamy kolorów RGB czy PANTONE, bo ładnie wyglądają, to drukarnia i tak zmieni je na CMYK, a wtedy po wydruku kolor wydruku może się różnić od przesłanego projektu.

Dlaczego wydruk różni się kolorystycznie od tego co widzę na monitorze. 

Różnice te wynikają z tego jak jest skalibrowany monitor. Wynika to również z tego że monitor wyświetla kolory w RGB, a maszyny offsetowe, cyfrowe drukują w przestrzeni barwnej CMYK.

W jakiej rozdzielczości powinny być obrazy umieszczone w projekcie?

Zdjęcia powinny mieć rozdzielczość minimum 300 dpi. W wydrukach wielkoformatowych, np. banerach rozdzielczości może być mniejsza – minimum 100 dpi.

W jakich formatach zapisywać pliki do druku?

Pliki powinny zostać przesłane w formatach: PDF, TIF, PSD, AI lub JPG zapisane w kolorystyce CMYK, czcionki zamienione na krzywe. Dopuszczamy możliwość przesyłania plików przygotowanych w programie COREL DRAW, jednak w ich przypadku nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne błędy powstałe w druku.

Pliki z programu Corel Draw

Dopuszczamy przesyłanie plików CDR, należy jednak pamiętać by zamienić wszystkie teksty na krzywe, prosimy również o spłaszczenie wszystkich efektów specjalnych w jedną bitmapę 300 dpi. Najczęściej powstają błędy przy konwersji z cdr do pdf, a z pdf właśnie drukujemy. Niestety nie zawsze udaje się wyłapać wszystkie błędy wynikające przy konwersji, a spłaszczenie wszystkich efektów zapobiega tym błędom.

Co to jest bigowanie?

Bigowanie to wykonywanie trwałych wgnieceń w papierze, w celu ułatwienia zginania wzdłuż linii prostej.

Co to jest falcowanie?

Falcowanie jest to zaginanie arkusza papieru jedno lub wielokrotnie, w odpowiednich miejscach do żądanego formatu.

Czy mogę zlecić druk materiałów odrzuconych podczas procesu sprawdzania?

Można, ale Drukarnia nie odpowiada za ich jakość. Klient zleca druk niewłaściwie przygotowanych materiałów na własną odpowiedzialność.